شنبه ١٦ آذر ١٣٩٨ - 
1 2
 
منو اصلی
 
 

دریافت کلیپ های آموزشی فشارخون

کلیپ 1

کلیپ 2

کلیپ 3

کلیپ 4

کلیپ 5

کلیپ 6

کلیپ 7

کلیپ 8

کلیپ 9

کلیپ 10

#فشارخون؛ بدانیم و اقدام کنیم/فشار خون نرمال و عادی چند است؟/ روش های پیشگیری از بیماری فشار خون بالا
 

فشارخون نه تنها باعث مرگ سالانه ۱۰۰ هزار نفر در کشور می شود بلکه آسیب های زیادی مانند سکته های قلبی و مغزی و معلولیت  را برای بیماران به همراه دارد.


به گزار ش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، بیماری فشار خون که از آن نیز به عنوان قاتل خاموش یاد می شود یک اختلال قلبی عروقی است که تعداد بیشماری از افراد، در سراسر جهان را تحت تاثیر قرار میدهد به طوریکه طبق بر آورد های صورت گرفته شده ۹۷ هزار مورد از مرگ و میر مردم ایران در سال ۹۶ مستقیما به دلیل فشارخون بوده است.

 

هر سال بیماری فشارخون ، جان ۱۰۰ هزار نفر از مردم ما را می گیرد و فشارخون نه تنها باعث مرگ سالانه ۱۰۰ هزار نفر در کشور می شود بلکه آسیب های زیادی مانند سکته های قلبی و مغزی و معلولیت  را برای بیماران به همراه دارد.

برای دیدن اینفوگرافیک در اندازه اصلی روی آن کلیک کنید

 
 
فشار خون نرمال و عادی چند است؟
 
فشارخون طبیعی در يك فرد سالم در حال استراحت برابر و یا كمتر از ۱۲۰/۸۰ ميلي متر جيوه است.پر فشاري خون (HYPERTENSION)، به فشار خون بالاتر از ۱۴۰/۹۰ میلی متر جیوه اطلاق ميگردد و فشار خون بالای ۱۸۰/۱۱۰ میلی متر جیوه یک مشکل جدی را نشان می دهد و فشار خون در این محدوده به درمان فوری نیاز دارد حتی اگر نشانه هایی همراه نداشته باشد و فرد باید سریعا به پزشک مراجعه کند.
 

اندازه‌گیری فشار خون یکی از مهمترین معایناتی است که تمام افراد باید بطور دوره ای  نسبت به انجام آن اقدام کنند.

چگونه از فشارخون بالا پیشگیری کنیم؟

بسیاری از تغییرات در سبک زندگی می توانند باعثث کاهش فشار خون شوند. این تغییرات شامل مواردی چون کاهش وزن،  پیروی از یک رژیم غذایی سالم، حداقب ۳۰ دقیقه ورزش روزانه، قطع مصرف الکل و سیگار و کاهش استرس و اضطراب است.

 
فعالیت بدنی مرتب به تقویت قلب و بهبود عملکردش در پمپاژ خون به سراسر بدن کمک می‌کند و انجام فعالیت بدنی بیش‌تر باعث کاهش بیش‌تر فشار خون می‌شود.
 
مصرف زیاد نمک با بالا رفتن فشار خون و مشکلات قلبی نظیر سکته‌ی مغزی و قلبی ارتباط مستقیم دارداز این رو، بهتر است افراد به جای غذاهای فرآوری شده  مواد غذایی تازه، میوه و سبزیجات را در رژیم غذایی خود بگنجانند.
 
 
پتاسیم ماده‌ی معدنی بسیار مهمی به شمار می‌رود به بدن کمک می‌کند سدیم اضافی را دفع وفشار عروق خونی‌ را کاهش دهد مصرف میوه‌ها و سبزی‌های تازه که غنی از پتاسیم هستند می‌تواند به کاهش فشار خون کمک کند.
 
مشکلات خواب، سردرد و سرگیجه، استفراغ، تهوع، گردن درد و غیره در مواردی جزو علائم پرفشاری خون هستند که در این وضعیت بیمار باید تحت مراقبت‌های فوری پزشکی قرار بگیرد.
 
گیاهانی که باعث کاهش فشار خون می شوند، عبارتند از:
سیب زمینی
موز
گوجه فرنگی
کشمش
انبه
عدس
 
جهت ثبت فشار خون خود روی عکس زیر کلیک کنید.
 
دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی، درمانی
شهید بهشــتی - مرکز بهداشت شرق تهران
آدرس : تهران - میدان امامت - خیابان شهید جدیدی - خیابان ابوریحان
تلفن : 77430067 -77430048 - 021 فکس: 77430078
پست الکترونیک:SharghPr@sbmu.ac.ir
 
 
© تمامی حقوق این سایت متعلق به دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی، درمانی شهید بهشتی می باشد.